LK16081R8K-T
LK16081R8K-T LK16081R8K-T - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
LK16081R8K-T
LK16081R8K-T - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: LK16081R8K-T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryFixed Inductors
SeriesLK
ProductInductors
TypeMultilayer
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight2 mg
Current-Rating40mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Height0.8 mm
Length1.6 mm
Width0.8 mm
Package-Case0603 (1608 Metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.037" (0.95mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency1.8μH
DC resistance (DCR)950 mOhm Max
Core Materials-
Current-Saturation-
Q factor35 @ 10MHz
Self Resonant Frequency50MHz
Frequency-Test10MHz
Maximum-DC-Current40 mA
Maximum-DC-Resistance950 mOhms
Self-Resonant-Frequency50 MHz
Product Details
__
150 Watt AC-DC Converters
Input voltage range from 85...264 V AC
1 or 2 isolated outputs up to 48 V DC
4 kV AC I/O electric strength test voltage
• Rugged electrical and mechanical design
• Wide input-frequency range from 47...440 Hz
• Operating ambient temperature range
–40...71°C with convection cooling
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay