PIC32MX150F128B-I/SO
PIC32MX150F128B-I/SO PIC32MX150F128B-I/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC32MX150F128B-I/SO
PIC32MX150F128B-I/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC32MX150F128B-I/SO In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.078125 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-28
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SOIC
Number-of-I-O21 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorMIPS32R M4K?
RAM-Size32K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.3 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size128KB (128K x 8)
Data-ConvertersA/D 10x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.3 V to 3.6 V
CoreMIPS32 M4K
Processor-SeriesPIC32MX
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency40 MHz
Data-RAM-Size32 kB
DEVICE OVERVIEW
This document contains device-s PIC32MX1XX/2XX devices.
Operating Conditions
• 2.3V to 3.6V, -40ºC to +105ºC, DC to 40 MHz
Core: 40 MHz MIPS32® M4K®
• MIPS16e® mode for up to 40% smaller code size
• 1.56 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
• Code-efficient (C and Assembly) architecture
• Single-cycle (MAC) 32x16 and two-cycle 32x32 multiply
Clock Management
• 0.9% internal oscillator
• Programmable PLLs and oscillator clock sources
• Fail-Safe Clock Monitor (FSCM)
• Independent Watchdog Timer
• Fast wake-up and start-up
Power Management
• Low-power management modes (Sleep, Idle)
• Integrated Power-on Reset and Brown-out Reset
• 0.5 mA/MHz dynamic current (typical)
• 20 μA IPD current (typical)
Audio Interface Features
• Data communication: I2S, LJ, RJ, DSP modes
• Control interface: SPI and I2C™
• Master clock:
- Generation of fractional clock frequencies
- Can be synchronized with USB clock
- Can be tuned in run-time
Advanced Analog Features
• ADC Module:
- 10-bit 1.1 Msps rate with one S&H
- Up to 10 analog inputs on 28-pin devices and 13 analog inputs on 44-pin devices
• Flexible and independent ADC trigger sources
• Charge Time Measurement Unit (CTMU):
- Supports mTouch™ capacitive touch sensing
- Provides high-resolution time measurement (1 ns)
- On-chip temperature measurement capability
• Comparators:
- Up to three Analog Comparator modules
- Programmable references with 32 voltage points
Timers/Output Compare/Input Capture
• Five General Purpose Timers:
- Five 16-bit and up to two 32-bit Timers/Counters
• Five Output Compare (OC) modules
• Five Input Capture (IC) modules
• Peripheral Pin Select (PPS) to allow function remap
• Real-Time Clock and Calendar (RTCC) module
Communication Interfaces
• USB 2.0-compliant Full-speed OTG controller
• Two UART modules (10 Mbps)
- Supports LIN 2.0 protocols and IrDA® support
• Two 4-wire SPI modules (20 Mbps)
• Two I2C modules (up to 1 Mbaud) with SMBus support
• Parallel Master Port (PMP)
Direct Memory Access (DMA)
• Four channels of hardware DMA with automatic data size detection
• Two additional channels dedicated for USB
• Programmable Cyclic Redundancy Check (CRC)
Input/Output
• 15 mA source/sink on all I/O pins
• 5V-tolerant pins
• Selectable open drain, pull-ups, and pull-downs
• External interrupts on all I/O pins
Qualification and Class B Support
• AEC-Q100 REVG (Grade 2 -40ºC to +105ºC) planned
• Class B Safety Library, IEC 60730
Debugger Development Support
• In-circuit and in-application programming
• 4-wire MIPS® Enhanced JTAG interface
• Unlimited program and six complex data breakpoints
• IEEE 1149.2-compatible (JTAG) boundary scan
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay