STM32F101C8T6
STM32F101C8T6 STM32F101C8T6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F101C8T6
STM32F101C8T6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F101C8T6 In Stock
SeriesSTM32F1
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.006409 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-Case48-LQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package48-LQFP (7x7)
Number-of-I-O37
Speed36MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARM® Cortex®-M3
RAM-Size10K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsDMA PDR POR PVD PWM Temp Sensor WDT
ConnectivityI²C IrDA LINbus SPI UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2V ~ 3.6V
Core-Size32-Bit Single-Core
Program-Memory-Size64KB (64K x 8)
Data-ConvertersA/D 10x12b
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 3.6 V
Data-Bus-Width32 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency36 MHz
Number-of-ADC-Channels10 ADC Channels
Input/output48 I/O
Data-RAM-Size10 kB
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
MfrSTMicroelectronics
PackageTray
Product-StatusActive
Program-Memory-TypeFLASH
Mounting-TypeSurface Mount
Base-Product-NumberSTM32F101
Description
The STM32F101x4 and STM32F101x6 Low-density access line family incorporates the high-performance ARM Cortex™-M3 32-bit RISC core operating at a 36 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory of 16 to 32 Kbytes and SRAM of 4 to 6 Kbytes), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. All devices offer standard communication interfaces (one I2C, one SPI, and two USARTs), one 12-bit ADC and up to two general-purpose 16-bit timers.
Features
■ Core: ARM 32-bit Cortex™-M3CPU
– 36 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
– Single-cycle multiplication and hardware division
■ Memories
– 16 to 32 Kbytes of Flash memory
– 4 to 6 Kbytes of SRAM
■ Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
– 4-to-16 MHz crystal oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 40 kHz RC
– PLL for CPU clock
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– 7-channel DMA controller
– Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs and USARTs
■ 1 × 12-bit, 1 µs A/D converter (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Temperature sensor
■ Up to 51 fast I/O ports
– 26/37/51 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant
■ Up to 5 timers
– Up to two16-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter
– 2 watchdog timers (Independent and Window)
– SysTick timer: 24-bit downcounter
■ Up to 4 communication interfaces
– 1 x I2C interface (SMBus/PMBus)
– Up to 2 USARTs (ISO 7816 interface, LIN, IrDA capability, modem control)
– 1 × SPI (18 Mbit/s)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay