S-818A50AMC-BHE-T2
S-818A50AMC-BHE-T2 S-818A50AMC-BHE-T2 - Brand New Signetics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
S-818A50AMC-BHE-T2
S-818A50AMC-BHE-T2 - Brand New Signetics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: S-818A50AMC-BHE-T2 In Stock
Contact us
ManufacturerSignetics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Product Details
__
LOW DROPOUT CMOS VOLTAGE REGULATOR
**The S-818 Series is a positive voltage regulator developed utilizing
CMOS technology featured by low dropout voltage, high output voltage accuracy and low current consumption. Built-in low on-resistance transistor provides low dropout voltage and large output current. A ceramic capacitor of 2 µF or more can be used as an output capacitor. A power-OFF circuit ensures long battery life.**
Features
• Low current consumption
During operation: Typ. 30 µA, Max. 40 µA
During power off: Typ. 100 nA, Max. 500 nA
• Output voltage: 0.1 V steps between 2.0 and 6.0 V
• High accuracy output voltage: ±2.0%
• Peak output current;
200 mA capable (3.0 V output product, VIN=4 V) Note
300 mA capable (5.0 V output product, VIN=6 V) Note
• Low dropout voltage
Typ. 170 mV (5.0 V output product, IOUT = 60 mA)
A ceramic capacitor (2 µF or more) can be used as an
output capacitor.
• Built-in power-off circuit
• Compact package: SOT-23-5, SOT-89-5
Applications
• Power source for battery-powered devices
• Power source for personal communication devices
• Power source for home electric/electronic appliances
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay