DXTP19020DP5-13
DXTP19020DP5-13 DXTP19020DP5-13 - Brand New Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
DXTP19020DP5-13
DXTP19020DP5-13 - Brand New Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: DXTP19020DP5-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
Product-CategoryBipolar Transistors - BJT
RoHSDetails
Mounting-StyleSMD/SMT
Transistor-PolarityPNP
ConfigurationSingle
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max- 20 V
Collector-Base-Voltage-VCBO- 25 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO- 7 V
Collector-Emitter-Saturation-Voltage- 1.15 V
Maximum-DC-Collector-Current- 15 A
Gain-Bandwidth-Product-fT176 MHz
Maximum-Operating-Temperature+ 150 C
SeriesDXTP19020
BrandDiodes Incorporated
Continuous-Collector-Current- 8 A
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min45 at - 8 A - 2 V
Minimum-Operating-Temperature- 55 C
PackagingReel
Pd-Power-Dissipation1.3 W
Features
• 43% smaller than SOT223; 60% smaller than TO252
• Maximum height just 1.1mm
• Rated up to 1.3W
• VCEO = -20V
• IC = -8A; ICM = -15A
• Low Saturation voltage, high gain transistor
• Lead, Halogen and Antimony Free, RoHS Compliant (Note 1)
• “Green” Device (Note 2)
Applications
• Load disconnect switch
• Battery charging
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay