G2R-1-DC110
G2R-1-DC110 G2R-1-DC110 - Brand New OMRON Power Relays
Get Quote
Buy Now
G2R-1-DC110
G2R-1-DC110 - Brand New OMRON Power Relays
Manufacturer Part No: G2R-1-DC110 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Power Relays
Contact us
ManufacturerOmron
Product CategoryPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG2R
PackagingTray
Part-Aliases373132 G2R1110DC G2R1DC110NC G2RN8664A
Mounting-StyleThrough Hole
Termination-StylePC Pin
Height25.5 mm
Length29 mm
Width13 mm
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesSealed - Flux Protection
Electrical contact materialsSilver Alloy (Ag)
Contact-FormSPDT (1 Form C)
Operate-Time15ms
Release-Time5ms
RelaysGeneral Purpose
Coil-TypeNon Latching
Coil-Current4.8mA
Coil-Voltage110VDC
Contact-Rating-Current10A
Switching-Voltage380VAC, 125VDC - Max
Turn-On-Voltage-Max77 VDC
Turn-Off-Voltage-Min16.5 VDC
Coil-Resistance22.9 kOhms
Contact-Current-Rating10 A
Power-Consumption530 mW
Power PCB Relay
• Creepage distance of 8.0 mm min. between coil and contact.
• Dual-winding latching type available.
• Plug-in and quick-connect terminals available (see G2R-S(S) data sheet).
• High sensitivity (360 mW) and high capacity (16 A) types available.
• Highly stable magnetic circuit for latching endurance and
excellent resistance to vibration and shock.
• Safety-oriented design assuring high surge resistance: 10,000 V min.
between coil and contacts.
• UL recognized / CSA certified. RoHS Complaint
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay