74LVCH16245ADGGRG4
74LVCH16245ADGGRG4 74LVCH16245ADGGRG4 - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74LVCH16245ADGGRG4
74LVCH16245ADGGRG4 - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74LVCH16245ADGGRG4 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVCH
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply1.65 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package48-TSSOP
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low24mA, 24mA
Logic-TypeTransceiver, Non-Inverting
Number-of-Bits-per-Element8
DESCRIPTION
The 74LVC(H)16245A is a high-performance, low-power, low-voltage, Si-gate CMOS device, superior to most advanced CMOS compatible TTL families. Inputs can be driven from either 3.3V or 5V devices. In 3-State operation, outputs can handle 5V. These features allow the use of these devices in a mixed 3.3V/5V environment.
FEATURES
• 5 volt tolerant inputs/outputs for interfacing with 5V logic
• Wide supply voltage range of 1.2V to 3.6V
• Complies with JEDEC standard no. 8-1A
• CMOS low power consumption
• MULTIBYTETM flow-through standard pin-out architecture
• Low inductance multiple power and ground pins for minimum noise and ground bounce
• Direct interface with TTL levels
• High impedance when VCC = 0
• All data inputs have bus hold (74LVCH16245A only)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay