V300A12C500B
V300A12C500B V300A12C500B - Brand New Vicor Corporation DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
V300A12C500B
V300A12C500B - Brand New Vicor Corporation DC-DC Converters
Manufacturer Part No: V300A12C500B In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerVicor Corporation
Product CategoryDC DC Converters
SeriesMaxi
TypeIsolated Module
PackagingBulk
Package-CaseFull Brick
Operating-Temperature-20°C ~ 100°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesOVP, UVLO
Size-Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max41.67A
Voltage-Input-Min180V
Voltage-Input-Max375V
Voltage-Isolation3kV (3000V)
Voltage-Output-112V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.86
Power-Watts-Manufacture-Series500W
Product Overview
Features
• DC input range: 18 - 36V
• Input surge withstand: 50V for 100ms
• DC output: 28V
• Programmable output: 10 to 110%
• Regulation: ±0.2% no load to full load
• Efficiency: 89%
• Maximum operating temperature: 100°C at full load
• Power density: 60W/cubic inch
• Height above board: 0.43 in. (10,9 mm)
• Parallelable, with N+M fault tolerance
• Low noise ZCS/ZVS architecture
Typical Applications: telecommunications, process control and distributed power systems
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay