LTC3405AES6TR
LTC3405AES6TR LTC3405AES6TR - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LTC3405AES6TR
LTC3405AES6TR - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC3405AES6TR In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LTC®3405A is a high efficiency monolithic synchronous buck regulator using a constant frequency, current mode architecture. Supply current during operation is only 20µA and drops to <1µA in shutdown. The 2.5V to 5.5V input voltage range makes the LTC3405A ideally suited for single Li-Ion battery- powered applications. 100% duty cycle provides low dropout operation, extending battery life in portable systems.
FEATURES
■ High Efficiency: Up to 96%
■ Very Low Quiescent Current: Only 20µA
During Operation
■ 300mA Output Current at VIN = 3V
■ 2.5V to 5.5V Input Voltage Range
■ 1.5MHz Constant Frequency Operation
■ No Schottky Diode Required
■ Low Dropout Operation: 100% Duty Cycle
■ Stable with Ceramic Capacitors
■ 0.8V Reference Allows Low Output Voltages
■ Shutdown Mode Draws < 1µA Supply Current
■ ±2% Output Voltage Accuracy
■ Current Mode Operation for Excellent Line and
Load Transient Response
■ Overtemperature Protected
■ Low Profile (1mm) ThinSOTTM Package
APPLICATIONS
■ Cellular Telephones
■ Personal Information Appliances
■ Wireless and DSL Modems
■ Digital Still Cameras
■ MP3 Players
■ Portable Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay