NCP4688DSN28T1G
NCP4688DSN28T1G NCP4688DSN28T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCP4688DSN28T1G
NCP4688DSN28T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCP4688DSN28T1G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesNCP4688
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 5.25V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output150mA
Voltage-Output2.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.2V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.8 V
Input-Voltage-MAX5.25 V
Output-Current150 mA
Input-Voltage-MIN2 V
Load-Regulation14 mV
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Dropout-Voltage200 mV
Dropout-Voltage-Max800 mV
Line-Regulation0.1 %/V
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)80 dB
Output-Voltage-Range-
Product Details
__
The NCP4681 and NCP4684 are CMOS Linear voltage regulators with 150 mA output current capability and ultra low supply currents (1 A typ.) The devices are easy to use and include output current protection and a fully integrated soft−start circuit to minimize inrush current and to ensure no output voltage overshoot. The NCP4681 includes an Enable function to reduce supply current by using a Standby mode, while the NCP4684 excludes the Enable pin to avoid any pull down current, thereby offering the lowest possible current consumption for battery powered applications in Active mode. For portable products the devices are available in the exceptionally small 0.8 x 0.8 mm XDFN, along with the SC−70 and SOT23 packages
Features
• Operating Input Voltage Range: 1.40 V to 5.25 V
• Output Voltage Range: 0.8 V to 3.6 V (available in 0.1 V steps)
• Output Voltage Accuracy: ±1.0%
• Supply Current: 1 μA (excluding the CE pull down current)
• Dropout Voltage: 0.28 V (IOUT = 150 mA, VOUT = 2.8 V)
• Line Regulation: 0.02%/V Typ.
• Stable with Ceramic Capacitors: 0.1 F or more
• Current Fold Back Protection
• Build−in Constant Slope Circuit for soft−start function
• Available in XDFN4 0.8 x 0.8 mm, SC−70, SOT23 Packages
• These are Pb−Free Devices
Typical Applications
• Battery−powered Equipment
• Networking and Communication Equipment
• Cameras, DVRs, STB and Camcorders
• Home Appliances
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay