AP1121ASL-13
AP1121ASL-13 AP1121ASL-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1121ASL-13
AP1121ASL-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1121ASL-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP1121
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.030018 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOP-8
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOP
Voltage-InputUp to 18V
Number-of-Outputs2 Output
Current-Output1A
Voltage-Output3.3V, 2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 1A
Number-of-Regulators2 Regulators
Current-Limit-Min1.1A
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range0 C
Output-Voltage3.3 V/2.5 V
Input-Voltage-MAX18 V
Output-Current1 A
Input-Voltage-MIN- 0.3 V
Load-Regulation33 mV
Dropout-Voltage1.3 V at 1 A
Dropout-Voltage-Max1.4 V at 1 A
Line-Regulation0.2 %
General Description
AP1120 series are low dropout positive regulator to provide 1A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V/2.5V or 3.3V/1.8V logic supply. AP1120 series are guaranteed to have <1.3V dropout at full load current making it ideal to provide well regulated outputs dual channels with up to 18V input supply.
Features
• 1.3V maximum dropout at full load current
• Fast transient response
• Output current limiting for each channel
• Built-in thermal shutdown each channel
• Good noise rejection
• Dual output ch1=3.3V, ch2=2.5V (1.8V for B version)
• Lead Free Package: SOP-8L
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• PC peripheral
• Communication
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay