AM26LV32EINSR
AM26LV32EINSR AM26LV32EINSR - Brand New Texas Instruments Receivers & Transceivers
Get Quote
Buy Now
AM26LV32EINSR
AM26LV32EINSR - Brand New Texas Instruments Receivers & Transceivers
Manufacturer Part No: AM26LV32EINSR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
SeriesAM26LV32E
TypeReceiver
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.007079 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOP-16
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package16-SO
ProtocolRS422, RS485
Data-Rate-
Number-of-Drivers-Receivers0/4
Duplex-
Receiver-Hysteresis35mV
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3.3 V
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min3 V
AM26LV32EINSR Description
Texas Instruments AM26LV32EINSR is a differential line receiver consisting of four groups of devices with a built-in fail-safe circuit to prevent device failure. The AM26LV32EINSR is optimized for balanced busbars with switching rates transmitting up to 32MHz.