74LVC16244ADGG,118
74LVC16244ADGG,118 74LVC16244ADGG,118 - Brand New NXP Semiconductors Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74LVC16244ADGG,118
74LVC16244ADGG,118 - Brand New NXP Semiconductors Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74LVC16244ADGG,118 In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVC
PackagingAlternate Packaging
Package-Case48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply1.65 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package48-TSSOP
Number-of-Elements4 Elements
Current-Output-High-Low24mA, 24mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number-of-Bits-per-Element4
DESCRIPTION
The 74LVC(H)16244A is a high-performance, low power, low voltage, Si-gate CMOS device, superior to most advanced CMOS compatible TTL families. Inputs can be driven from either 3.3 or 5 V devices. In 3-state operation, outputs can handle 5 Volt. These features allow the use of these devices as a mixed 3.3 and 5 V environment.
FEATURES
• 5 V tolerant inputs/outputs for interfacing with 5 V logic
• Wide supply voltage range from 1.2 to 3.6 V