LTC1798CS8-4.1
LTC1798CS8-4.1 LTC1798CS8-4.1 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Get Quote
Buy Now
LTC1798CS8-4.1
LTC1798CS8-4.1 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LTC1798CS8-4.1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
DESCRIPTION
The LTC®1798/LTC1798-2.5/LTC1798-3/LTC1798-4.1/LTC1798-5 are micropower bandgap references that combine high accuracy and low drift with very low supply current and small package size. The combination of ultralow quiescent current and low dropout voltage of only 200mV (max) makes them ideal for battery-powered equipment. The output voltage is set by an external resistor divider for the adjustable LTC1798.
FEATURES
■ 200mV Max Dropout at 10mA Output Current
■ 4µA Typical Quiescent Current
■ 0.15% Max Initial Accuracy
■ No Output Capacitor Required
■ Output Sources 10mA, Sinks 2mA
■ 40ppm/°C Max Drift
■ Voltage Options: 2.5V, 3V, 4.1V, 5V and Adjustable
APPLICATIONS
■ Battery-Powered Systems
■ Handheld Instruments
■ Precision Power Supplies
■ A/D and D/A Converters
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay