AT49F001ANT-55JI
AT49F001ANT-55JI AT49F001ANT-55JI - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT49F001ANT-55JI
AT49F001ANT-55JI - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT49F001ANT-55JI Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case32-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-PLCC
Memory Capacity1M (128K x 8)
Memory-TypeFLASH
Speed55ns
Format-MemoryFLASH
Description
The AT49F001A(N)(T) is a 5-volt only in-system reprogrammable Flash memory. Its 1 megabit of memory is organized as 131,072 words by 8 bits. Manufactured with Atmel’s advanced nonvolatile CMOS technology, the device offers access times to 45 ns with power dissipation of just 110 mW over the industrial temperature range.
Features
• Single-voltage Operation
– 5V Read
– 5V Reprogramming
• Fast Read Access Time – 45 ns
• Internal Program Control and Timer
• Sector Architecture
– One 16K Bytes Boot Block with Programming Lockout
– Two 8K Bytes Parameter Blocks
– Two Main Memory Blocks (32K Bytes, 64K Bytes)
• Fast Erase Cycle Time – 3 Seconds
• Byte-by-Byte Programming – 30 µs/Byte Typical
• Hardware Data Protection
• DATA Polling for End of Program Detection
• Low Power Dissipation
– 20 mA Active Current
– 50 µA CMOS Standby Current
• Typical 10,000 Write Cycles
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay