LT3015IDD-3.3#PBF
Get Quote
Buy Now
LT3015IDD-3.3#PBF
LT3015IDD-3.3#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT3015IDD-3.3#PBF Out of Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-WFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-DFN (3x3)
Voltage-InputDown to -30V
Current-Output1.5A
Voltage-Output-3.3V
Regulator-TopologyNegative Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.31V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.7A
DESCRIPTION
The LT®3015 series are low noise, low dropout, negative linear regulators with fast transient response. The devices supply up to 1.5A of output current at a typical dropout voltage of 310mV. Operating quiescent current is typically 1.1mA and drops to < 1µA in shutdown. Quiescent current is also well controlled in dropout. In addition to fast transient response, the LT3015 series exhibit very low output noise, making them ideal for noise sensitive applications.
FEATURES
■ Output Current: 1.5A
■ Dropout Voltage: 310mV
■ Precision Current Limit with Foldback
■ Low Output Noise: 60µVRMS (10Hz to 100kHz)
■ Low Quiescent Current: 1.1mA
■ Precision Positive or Negative Shutdown Logic
■ Fast Transient Response
■ Wide Input Voltage Range: –1.8V to –30V
■ Adjustable Output Voltage Range: –1.22V to –29.3V
■ Fixed Output Voltages: –2.5V, –3V, –3.3V, –5V, –12V, –15V
■ Controlled Quiescent Current in Dropout
■ <1µA Quiescent Current in Shutdown
■ Stable with 10µF Output Capacitor
■ Stable with Ceramic, Tantalum or Aluminum Capacitors
■ Thermal Limit with Hysteresis
■ Reverse Output Protection
■ 5-Lead TO-220 and DD-Pak, Thermally Enhanced
12-Lead MSOP and 8-Lead 3mm × 3mm × 0.75mm
DFN Packages
APPLICATIONS
■ Post-Regulator for Switching Supplies
■ Negative Logic Supplies
■ Low Noise Instrumentation
■ Industrial Supplies
■ Negative Complement to the LT1963A
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay