LM2575SX-12
LM2575SX-12 LM2575SX-12 - Brand New Texas Instruments DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2575SX-12
LM2575SX-12 - Brand New Texas Instruments DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LM2575SX-12 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseTO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching52kHz
Current-Output1A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage12V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min4V
Voltage-Input-Max40V
Description
The Bay Linear LM2575 contains fixed and adjustable switching voltage regulators that require a minimum of external components. All circuitry necessary to build a buck-switching regulator is included. The LM2575 is available in 3.3V; 5V, 12V & 15V fixed voltages, or an adjustable version with an output voltage range from 1.23V to 37V. The guaranteed accuracy for specified input and load conditions is ±4%.
Features
• Guaranteed 1A Output Current
• High Efficiency
• Wide Input Voltage, up to 40V
• 3.3V, 5V, 12V, 15V and Adjustable Output Versions
• Thermal Shutdown and Current Limit Protection
• Requires only 4 External Components
• Low Power Standby Mode < 200µA Typical
• Shutdown Capability (Standby Mode)
• 52kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
• Uses Standard Inductors
• Pin-to-Pin Compatible with LM2575
Applications
• Efficient Pre-Regulator for Linear Regulators
• On-card Switching Regulators
• Positive to Negative Converter (Buck-Boost)
• Simple High-efficiency Step-down (Buck)
• Portable Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay