MAX6337US23D3+T
MAX6337US23D3+T MAX6337US23D3+T - Brand New Maxim Integrated Supervisors
Get Quote
Buy Now
MAX6337US23D3+T
MAX6337US23D3+T - Brand New Maxim Integrated Supervisors
Manufacturer Part No: MAX6337US23D3+T In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategorySupervisors
SeriesMAX6337
TypeSimple Reset/Power-On Reset
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-143-4
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeActive Low Open Drain
Supplier-Device-PackageSOT-143-4
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Voltage monitoring relays1
Reset-Timeout100 ms Minimum
Voltage-Threshold2.3V
Pd-Power-Dissipation320 mW
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current3.3 uA
Battery-Backup-SwitchingNo Backup
Part-#-AliasesMAX6337
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.2 V
Watchdog-TimersNo Watchdog
Threshold-Voltage1.8 V 2.5 V
Input Monitoring1 Input
Manual-ResetManual Reset
Chip-Enable-SignalsNo Chip Enable
Power-Fail-DetectionNo
Reset-Delay-Time200 ms
Overvoltage-Threshold2.34 V
Undervoltage-Threshold2.26 V