TPS3707-33DGNR
TPS3707-33DGNR TPS3707-33DGNR - Brand New Texas Instruments Supervisors
Get Quote
Buy Now
TPS3707-33DGNR
TPS3707-33DGNR - Brand New Texas Instruments Supervisors
Manufacturer Part No: TPS3707-33DGNR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategorySupervisors
SeriesTPS3707-33
TypeSimple Reset/Power-On Reset
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.000670 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseHVSSOP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypePush-Pull
Supplier-Device-Package8-MSOP-PowerPad
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High/Active Low
Voltage monitoring relays1
Reset-Timeout140 ms Minimum
Voltage-Threshold2.93V
Pd-Power-Dissipation2140 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current20 uA
Battery-Backup-SwitchingBackup
Supply-Voltage-Max6 V
Supply-Voltage-Min2 V
Watchdog-TimersNo Watchdog
Threshold-Voltage2.5 V 3 V 3.3 V 5 V
Input Monitoring2 Input
Manual-ResetManual Reset
Chip-Enable-SignalsNo Chip Enable
Power-Fail-DetectionYes
Reset-Delay-Time200 ms
Overvoltage-Threshold1.3 V 3 V
Undervoltage-ThresholdAdjustable 2.93 V
Description
This device is a dual center tap Schottky rectifier suited for switch mode power supply and high
Features
■ Very small conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Extremely fast switching
■ Low thermal resistance
■ Avalanche rated
■ AEC-Q101 qualified
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay