FAN48610BUC50X
FAN48610BUC50X FAN48610BUC50X - Brand New onsemi DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
FAN48610BUC50X
FAN48610BUC50X - Brand New onsemi DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: FAN48610BUC50X In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesTinyBoost®
PackagingAlternate Packaging
Package-Case9-UFBGA, WLCSP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Up
Supplier-Device-Package9-WLCSP (1.2x1.2)
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBoost
Frequency-Switching2.5MHz
Current-Output1A (Switch)
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage5V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.5V
Voltage-Input-Max4.5V
Description
The FAN48610 is a low-power boost regulator designed to provide a minimum voltage-regulated rail from a standard single-cell Li-Ion battery and advanced battery chemistries. Even below the minimum system battery voltage, the device maintains the output voltage regulation for a minimum output load current of 1.0 A. The combination of built-in power transistors, synchronous rectification, and low supply current suit the FAN48610 for battery-powered applications.
The FAN48610 is available in a 9-bump, 0.4 mm pitch, Wafer-Level Chip-Scale Package (WLCSP).
Features
■ Input Voltage Range: 2.35 V to 5.50 V
■ Output Voltages Range: 3.0 V to 5.0 V
■ IOUT ≥ 1 A at VOUT =5.0 V, VIN ≥ 2.5 V
■ IOUT ≥ 1.5 A at VOUT =5.0 V, VIN ≥ 3.0 V
■ Up to 94% Efficient
■ Automatic Pass-Through Operation when VIN > VOUT
■ Internal Synchronous Rectification
■ Soft-Start with True Load Disconnect
■ Short-Circuit Protection
■ 9-Bump, 1.215 mm x 1.215 mm, 0.4 mm Pitch WLCSP
■ Three External Components: 2016 0.47 µH Inductor, 0603 Case Size Input / Output Capacitors
■ Total Application Board Solution Size: < 11 mm2
Applications
■ Class-D Audio Amplifier and USB OTG Supply
■ Boost for Low-Voltage Li-Ion Batteries
■ Smart Phones, Tablets, Portable Devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay