ATMEGA168V-10PU
ATMEGA168V-10PU ATMEGA168V-10PU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATMEGA168V-10PU
ATMEGA168V-10PU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATMEGA168V-10PU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesAVR® ATmega
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.147798 oz
Mounting-StyleThrough Hole
TradenameATMEGA
Package-CasePDIP-28
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-PDIP
Number-of-I-O23 I/O
Speed10MHz
EEPROM-Size512 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size1K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (8K x 16)
Data-ConvertersA/D 6x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 5.5 V
Interface-Type2-Wire SPI Serial USART
CoreAVR
Processor-SeriesmegaAVR
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.8 V
Maximum-Clock-Frequency10 MHz
Number-of-ADC-Channels6 ADC Channels
Input/output23 I/O
Data-RAM-Size1 kB
Data-ROM-Size512 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
Overview
Features
• High performance, low power Atmel® AVR® 8-bit microcontroller
• Advanced RISC architecture
– 131 powerful instructions – most single clock cycle execution
– 32 × 8 general purpose working registers
– Fully static operation
– Up to 20 MIPS throughput at 20MHz
– On-chip 2-cycle multiplier
• High endurance non-volatile memory segments
– 4/8/16 Kbytes of in-system self-programmable flash program memory
– 256/512/512 bytes EEPROM
– 512/1K/1Kbytes internal SRAM
– Write/erase cyles: 10,000 flash/100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C()
– Optional boot code section with independent lock bits
In-system programming by on-chip boot program
True read-while-write operation
– Programming lock for software security
• QTouch® library support
– Capacitive touch buttons, sliders and wheels
– QTouch and QMatrix acquisition
– Up to 64 sense channels
• Peripheral features
– Two 8-bit timer/counters with separate prescaler and compare mode
– One 16-bit timer/counter with separate prescaler, compare mode, and capture mode
– Real time counter with separate oscillator
– Six PWM channels
– 8-channel 10-bit ADC in TQFP and QFN/MLF package
– 6-channel 10-bit ADC in PDIP Package
– Programmable serial USART
– Master/slave SPI serial interface
– Byte-oriented 2-wire serial interface (Philips I2C compatible)
– Programmable watchdog timer with separate on-chip oscillator
– On-chip analog comparator
– Interrupt and wake-up on pin change
• Special microcontroller features
– DebugWIRE on-chip debug system
– Power-on reset and programmable brown-out detection
– Internal calibrated oscillator
– External and internal interrupt sources
– Five sleep modes: Idle, ADC noise reduction, power-save, power-down, and standby
• I/O and packages
– 23 programmable I/O lines
– 28-pin PDIP, 32-lead TQFP, 28-pad QFN/MLF and 32-pad QFN/MLF
• Operating voltage:
– 1.8V - 5.5V for Atmel ATmega48V/88V/168V
– 2.7V - 5.5V for Atmel ATmega48/88/168
• Temperature range:
– -40°C to 85°C
• Speed grade:
– ATmega48V/88V/168V: 0 - 4MHz @ 1.8V - 5.5V, 0 - 10MHz @ 2.7V - 5.5V
– ATmega48/88/168: 0 - 10MHz @ 2.7V - 5.5V, 0 - 20MHz @ 4.5V - 5.5V
• Low power consumption
– Active mode:
250µA at 1MHz, 1.8V
15µA at 32kHz, 1.8V (including oscillator)
– Power-down mode:
0.1µA at 1.8V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay