LX8117-33CST
LX8117-33CST LX8117-33CST - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LX8117-33CST
LX8117-33CST - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LX8117-33CST In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223, Power
Voltage-InputUp to 15V
Current-Output-
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.05V @ 800mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min800mA
DESCRIPTION
The LX8117/8117A/8117B series are positive Low Dropout (LDO) regulators. At the designed maximum load current, the LX8117 series dropout voltage is guaranteed to be 1.2V or lower at 0.8A (LX8117A 1.3V @ 1A). The dropout voltage decreases with load current.
KEY FEATURES
■ 0.2% Line Regulation Maximum
■ 0.4% Load Regulation Maximum
■ Output Current Of 800mA
■ Regulates Down To 1.2V
Dropout (LX8117) And 1.3V
Dropout (LX8117A)
■ Operates Down To 1V Dropout
■ Space Saving SOT-223 Surface
Mount Package
■ Guaranteed Dropout Voltage At
Multiple Current Levels
■ Three-Terminal Adjustable Or
Fixed 2.5V, 2.85V, 3.3V & 5V
APPLICATIONS
■ Battery Chargers
■ Active SCSI Terminators
■ 5V To 3.3V Linear Regulators
■ High-Efficiency Linear Regulators
■ Post Regulators For Switching Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay