LM4050CEM3X-10
LM4050CEM3X-10 LM4050CEM3X-10 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4050CEM3X-10
LM4050CEM3X-10 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM4050CEM3X-10 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryVoltage Reference
General Description
Ideal for space critical applications, the LM4050 precision voltage reference is available in the sub-miniature (3 mm x 1.3 mm) SOT-23 surface-mount package. The LM4050’s design eliminates the need for an external stabilizing capacitor while ensuring stability with any capacitive load, thus making the LM4050 easy to use. Further reducing design effort is the availability of several fixed reverse breakdown voltages: 2.048V, 2.500V, 4.096V, 5.000V, 8.192V, and 10.000V. The minimum operating current increases from 60 µA for the LM4050-2.0 to 100 µA for the LM4050-10.0. All versions have a maximum operating current of 15 mA.
Features
Small packages: SOT-23
No output capacitor required
Tolerates capacitive loads
Fixed reverse breakdown voltages of 2.048V, 2.500V, 4.096V, 5.000V, 8.192V, and 10.000V
Key Specifications (LM4050-2.5)
Output voltage tolerance
(A grade, 25˚C) ±0.1% (max)
Low output noise
(10 Hz to 10 kHz) 41 µVrms(typ)
Wide operating current range 60 µA to 15 mA
Industrial temperature range −40˚C to +85˚C
Extended temperature range −40˚C to +125˚C
Low temperature coefficient 50 ppm/˚C (max)
Applications
Portable, Battery-Powered Equipment
Data Acquisition Systems
Instrumentation
Process Control
Energy Management
Product Testing
Automotive
Precision Audio Components
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay