AP1506-3.3
AP1506-3.3 AP1506-3.3 - Brand New AP IC Chips
Get Quote
Buy Now
AP1506-3.3
AP1506-3.3 - Brand New AP IC Chips
Manufacturer Part No: AP1506-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAP
Product CategoryIC Chips
** „ General Description **
The AP1506 series are monolithic IC designed for a step-down DC/DC converter, and own the ability of driving a 3A load without external transistor. Due to reducing the number of external component, the board space can be saved easily. The external shutdown function can be controlled by logic level and then come into standby mode. The internal compensation makes feedback control have good line and load regulation without external design. Regarding protected function, thermal shutdown is to prevent over temperature operating from damage, and current limit is to prevent over current operating of the output switch. If current limit function occurred and V FB is down to 0.5V below, the switching frequency will be reduced. The AP1506 series operate at a switching frequency of 150KHz thus allowing smaller sized filter components than what would be needed with lower frequency switching regulators. Other features include a guaranteed +4% tolerance on output voltage under specified input voltage and output load conditions, and +15% on the oscillator frequency. The output version included fixed 3.3V, 5V, 12V, and an adjustable type. The packages are available in a standard 5-lead TO-220, a 5-lead TO-263 or 8-lead PDIP.
** „ Features **
- Output voltage: 3.3V, 5V, 12V and adjustable output version
- Adjustable version output voltage range, 1.23V to 18V+4%
- 150KHz +15% fixed switching frequency
- Voltage mode non-synchronous PWM control
- Thermal-shutdown and current-limit protection
- ON /OFF shutdown control input
- Operating voltage can be up to 22V
- Output load current: 3A
- TO220-5L, TO263-5L and PDIP-8 packages
- Low power standby mode
- Built-in switching transistor on chip
** „ Applications **
- Simple High-efficiency step-down regulator
- On-card switching regulators
- Positive to negative converter
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay