STM32F091VCT6
STM32F091VCT6 STM32F091VCT6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F091VCT6
STM32F091VCT6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F091VCT6 In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32 F0
PackagingTray
Unit-Weight0.046530 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseLQFP-100
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package100-LQFP (14x14)
Number-of-I-O88 I/O
Speed48MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M0
RAM-Size32K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsDMA, I2S, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size256KB (256K x 8)
Data-ConvertersA/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C USART SPI
CoreARM Cortex M0
Processor-SeriesSTM32F091
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency48 MHz
Number-of-ADC-Channels19 Channel
Input/output88 I/O
Data-RAM-Size32 kB
Number-of-Timers-Counters12 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Features
• Core: ARM® 32-bit Cortex®-M0 CPU, frequency up to 48 MHz
• Memories
– 128 to 256 Kbytes of Flash memory
– 32 Kbytes of SRAM with HW parity
• CRC calculation unit
• Reset and power management
– Digital & I/Os supply: VDD = 2.0 V to 3.6 V
– Analog supply: VDDA = VDD to 3.6 V
– Power-on/Power down reset (POR/PDR)
– Programmable voltage detector (PVD)
– Low power modes: Sleep, Stop, Standby
– VBAT supply for RTC and backup registers
• Clock management
– 4 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
– Internal 40 kHz RC oscillator
– Internal 48 MHz oscillator with automatic trimming based on ext. synchronization
• Up to 88 fast I/Os
– All mappable on external interrupt vectors
– Up to 69 I/Os with 5V-tolerant capability and 19 with independent supply VDDIO2
• 12-channel DMA controller
• One 12-bit, 1.0 µs ADC (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Separate analog supply: 2.4 V to 3.6 V
• One 12-bit D/A converter (with 2 channels)
• Two fast low-power analog comparators with programmable input and output
• Up to 24 capacitive sensing channels for touchkey, linear and rotary touch sensors
• Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby
• 12 timers
– One 16-bit advanced-control timer for 6 channel PWM output
– Independent and system watchdog timers
– SysTick timer
• Communication interfaces
– Two I2C interfaces supporting Fast Mode Plus (1 Mbit/s) with 20 mA current sink, one supporting SMBus/PMBus and wakeup
– Two SPIs (18 Mbit/s) with 4 to 16 programmable bit frames, and with I2S interface multiplexed
– CAN interface
• HDMI CEC wakeup on header reception
• Serial wire debug (SWD)
• 96-bit unique ID
• All packages ECOPACK®2
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay