LM2574-3.3BN
LM2574-3.3BN LM2574-3.3BN - Brand New Microchip Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2574-3.3BN
LM2574-3.3BN - Brand New Microchip Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LM2574-3.3BN Out of Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package8-PDIP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching52kHz
Current-Output500mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min-
Voltage-Input-Max40V
General Description
Features
• 3.3V, 5V, 12V, and adjustable output versions
• Adjustable version output 1.23V to 37V ±4% max. over line and load conditions.
• Guaranteed 0.5A output current
• Wide input voltage, up to 40V
• Thermal shutdown and current limit protection
• Requires only 4 external components.
• Shutdown capability (standby mode)
• Low power standby mode < 200µA Typical
• High-efficiency
• 52kHz fixed frequency internal oscillator
• Uses standard inductors
Applications
• Simple high-efficiency step-down (buck) regulator
• Efficient pre-regulator for linear regulators
• On-card switching regulators
• Positive to negative converter (buck-boost)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay