ATMEGA165P-16AU
ATMEGA165P-16AU ATMEGA165P-16AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATMEGA165P-16AU
ATMEGA165P-16AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATMEGA165P-16AU In Stock
SeriesAVR® ATmega
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.012720 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameATMEGA
Package-CaseTQFP-64
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-TQFP (14x14)
Number-of-I-O54 I/O
Speed16MHz
ConnectivitySPI, UART/USART, USI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (8K x 16)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 5.5 V
Interface-TypeSPI USART USI
CoreAVR
Processor-SeriesmegaAVR
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency16 MHz
Number-of-ADC-Channels8 ADC Channels
Input/output54 I/O
Data-RAM-Size1 kB
Data-ROM-Size512 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-Chip 2-cycle Multiplier
• High Endurance Non-volatile Memory segments
– 16K Bytes of In-System Self-programmable Flash program memory
– 512 Bytes EEPROM
– 1K Bytes Internal SRAM
– Write/Erase cyles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM(1)(3)
– Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C(2)(3)
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
In-System Programming by On-chip Boot Program
True Read-While-Write Operation
– Programming Lock for Software Security
• JTAG (IEEE std. 1149.1 compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
– Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Universal Serial Interface with Start Condition Detector
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Five Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, and Standby
• I/O and Packages
– 54 Programmable I/O Lines
– 64-lead TQFP and 64-pad QFN/MLF
• Speed Grade:
– ATmega165PV: 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega165P: 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 16 MHz @ 4.5 - 5.5V
• Temperature range:
– -40°C to 85°C Industrial
• Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode:
1 MHz, 1.8V: 330 µA
32 kHz, 1.8V: 10 µA (including Oscillator)
– Power-down Mode:
0.1 µA at 1.8V
– Power-save Mode:
0.6 µA at 1.8V(Including 32 kHz RTC)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay