AT89LP6440-20JU
AT89LP6440-20JU AT89LP6440-20JU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89LP6440-20JU
AT89LP6440-20JU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89LP6440-20JU In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
Series89LP
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.084185 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CasePLCC-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-PLCC (16.59x16.59)
Number-of-I-O38 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size8K x 8
Core-Processor8051
RAM-Size4.25K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.4 V ~ 3.6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size64KB (64K x 8)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.4 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SPI UART
Core8051
Processor-SeriesAT89x
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.4 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels8 ADC Channels
Input/output38 I/O
Data-RAM-Size4.25 kB
Data-ROM-Size8 kB
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeFlash
Data-ROM-TypeFlash
• Compatible with MCS®51 Products
• 20 MIPS Throughput at 20 MHz Clock Frequency and 2.4V, 85°C Operating Conditions
– 32-byte User Signature Array
• 2.4V to 5.5V VCC Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 20 MHz
99.8% positivoFeedback da eBay