AP1086K50L-13
AP1086K50L-13 AP1086K50L-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1086K50L-13
AP1086K50L-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1086K50L-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTO-263-3
Voltage-InputUp to 12V
Current-Output1.5A
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.6A
General Description
AP1086 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with 1.5A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply. AP1086 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1086 is guaranteed to have lower than 1.4V dropout at full load current making it ideal to provide well-regulated outputs of 1.25V to 5.0V with 4.7 to 12V input supply by different output voltage.
• 3-Terminal Adjustable or Fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V,3.3V,5.0V
• 1.4V Maximum Dropout at Full Load Current
• Fast Transient Response
• Built-in Thermal Shutdown
• Output Current Limiting
• Packages: TO252-3L, TO263-3L, and TO220-3L
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay