C0603C102J3GACTU
C0603C102J3GACTU C0603C102J3GACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C0603C102J3GACTU
C0603C102J3GACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C0603C102J3GACTU Out of Stock
Contact us
ManufacturerKemet
PackagingAlternate Packaging
Package-Case0603 (1608 Metric)
Capacitance1000pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesLow ESL
Voltage-Rated25V
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Ratings-
Thickness-Max0.034" (0.87mm)
Product Details
__
[ KEMET Corporation ]
Overview
KEMET’s C0G dielectric features a 125°C maximum operating temperature and is considered “stable.” The Electronics Components, Assemblies & Materials Association (EIA) characterizes C0G dielectric as a Class I material. Components of this classification are temperature compensating and are suited for resonant circuit applications or those where Q and stability of capacitance characteristics are required. C0G exhibits no change in capacitance with respect to time and voltage and boasts a negligible change in capacitance with reference to ambient temperature. Capacitance change is limited to ±30 ppm/ºC from −55°C to +125°C.
Benefits
• −55°C to +125°C operating temperature range
• Lead (Pb)-free, RoHS, and REACH compliant
• EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, and 2225 case sizes
• DC voltage ratings of 10 V, 16 V, 25 V, 50 V, 100 V, 200 V, and 250 V
• Capacitance offerings ranging from 0.5 pF up to 0.47 μF
• Available capacitance tolerances of ±0.10 pF, ±0.25 pF, ±0.5 pF, ±1%, ±2%, ±5%, ±10%, and ±20%
• No piezoelectric noise
• Extremely low ESR and ESL
• High thermal stability
• High ripple current capability
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay