C1608C0G2E271J080AA
C1608C0G2E271J080AA C1608C0G2E271J080AA - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C1608C0G2E271J080AA
C1608C0G2E271J080AA - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C1608C0G2E271J080AA In Stock
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingAlternate Packaging
Package-Case0603 (1608 Metric)
Capacitance270pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated250V
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max0.037" (0.95mm)
Features
• Voltage rating of 100V to 630V with capacitance range up to 15μF.
• Low residual inductance assures superior frequency characteristics.
• Excellent DC Bias properties.
• A lineup with wide-ranging rated voltages that enables selections that are suitable for needs.
Applications
• Snubber in power supply
• Electric flash circuits in digital still camera
• Power factor improvement
• Input-output filter in power supply
• Driver circuit in plasma display
• Noise bypass
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay