MC9S08DZ16ACLF
MC9S08DZ16ACLF MC9S08DZ16ACLF - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MC9S08DZ16ACLF
MC9S08DZ16ACLF - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MC9S08DZ16ACLF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesS08
PackagingTray
Package-Case48-LQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package48-LQFP (7x7)
Number-of-I-O39 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size512 x 8
Core-ProcessorS08
RAM-Size1K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, I2C, LIN, SCI, SPI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (16K x 8)
Data-ConvertersA/D 16x12b
Oscillator-TypeExternal
MC9S08DZ16ACLF Description
MC9S08DZ16ACLF Features
8-Bit HCS08 Central Processor Unit (CPU)
• 40-MHz HCS08 CPU (20-MHz bus)
• HC08 instruction set with added BGND instruction
• Support for up to 32 interrupt/reset sources
On-Chip Memory
• FLASH read/program/erase over full operating voltage and temperature
• Random-access memory (RAM)
Power-Saving Modes
• Two very low power stop modes
• Reduced power wait mode
• Very low power real time interrupt for use in run, wait, and stop
Clock Source Options
• Oscillator (XOSC) — Loop-control Pierce oscillator; Crystal or ceramic resonator range of 31.25 kHz to 38.4 kHz or 1 MHz to 16 MHz
System Protection
• Low-voltage detection with reset or interrupt; selectable trip points
• Illegal opcode detection with reset
• Illegal address detection with reset
• FLASH and EEPROM block protect
• Loss-of-lock protection
Development Support
• Single-wire background debug interface
• On-chip, in-circuit emulation (ICE) with real-time bus capture
Input/Output
• Up to 87 general-purpose input/output (I/O) pins and 1 input-only pin
• Up to 32 interrupt pins with selectable polarity on each pin
• Hysteresis and configurable pull device on all input pins.
• Configurable slew rate and drive strength on all output pins.
Package Options
• 100-pin low-profile quad flat-pack(LQFP) — 14x14 mm
• 64-pin low-profile quad flat-pack (LQFP) — 10x10 mm
• 48-pin low-profile quad flat-pack (LQFP) — 7x7 mm
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay