REG102NA-2.85/3K
REG102NA-2.85/3K REG102NA-2.85/3K - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
REG102NA-2.85/3K
REG102NA-2.85/3K - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: REG102NA-2.85/3K Out of Stock
SeriesREG102-285
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 10V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output250mA
Voltage-Output2.85V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.15V @ 250mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min340mA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.85 V
Input-Voltage-MAX10 V
Output-Current250 mA
Input-Voltage-MIN+ 1.8 V
Voltage-Regulation-Accuracy1.5 %
Reference-Voltage1.26 V
Dropout-Voltage0.004 V at 5 mA
Dropout-Voltage-Max10 mV at 5 mA
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay