C2225C102KZGACTU
C2225C102KZGACTU C2225C102KZGACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C2225C102KZGACTU
C2225C102KZGACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C2225C102KZGACTU Out of Stock
Contact us
ManufacturerKEMET
Product CategoryCeramic Capacitors
CategoriesCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Part-StatusActive
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage-Rated2500V (2.5kV)
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure-Rate-
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Package-Case2225 (5763 Metric)
Size-Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height-Seated-Max-
Thickness-Max0.071" (1.80mm)
Lead-Spacing-
Lead-Style-
FEATURES
• C0G (NP0), X7R, X5R, Z5U and Y5V Dielectrics
• 10, 16, 25, 50, 100 and 200 Volts
• Standard End Metalization: Tin-plate over nickel barrier
• Available Capacitance Tolerances: ±0.10 pF; ±0.25 pF; ±0.5 pF; ±1%; ±2%; ±5%; ±10%; ±20%; and +80%-20%
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay