BZV85-C75
BZV85-C75 BZV85-C75 - Brand New NXP Semiconductors Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
BZV85-C75
BZV85-C75 - Brand New NXP Semiconductors Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: BZV85-C75 In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryZener Diodes - Single
General description
The diodes are available in the normalized E24 approximately ±5 % tolerance range.
The series consists of 33 types with nominal working voltages from 3.6 V to 75 V.
FEATURES
■ Total power dissipation: max. 1.3 W
■ Tolerance series: approx. ±5%
■ Working voltage range: nom. 3.6 to 75 V (E24 range)
■ Non-repetitive peak reverse power dissipation: max. 60 W.
APPLICATIONS
■ Stabilization purposes.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay