AT24C256N-10SI-2.7
AT24C256N-10SI-2.7 AT24C256N-10SI-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT24C256N-10SI-2.7
AT24C256N-10SI-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT24C256N-10SI-2.7 In Stock
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceI2C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Memory Capacity256K (32K x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed400kHz, 1MHz
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Description
TSSOP, and 8-pin LAP packages. In addition, the entire family is available in 5.0V (4.5V to 5.5V), 2.7V (2.7V to 5.5V) and 1.8V (1.8V to 3.6V) versions.
Features
• Low Voltage and Standard Voltage Operation
– 5.0 (VCC = 4.5V to 5.5V)
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 3.6V)
• Internally Organized 16,384 x 8 and 32,768 x 8
• 2-Wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 1 MHz (5V), 400 kHz (2.7V) and 100 kHz (1.8V) Compatibility
• Write Protect Pin for Hardware and Software Data Protection
• 64-Byte Page Write Mode (Partial Page Writes Allowed)
• Self-Timed Write Cycle (5 ms typical)
• High Reliability
– Endurance: 100,000 Write Cycles
– Data Retention: 40 Years
– ESD Protection: > 4000V
• Automotive Grade and Extended Temperature Devices Available
• 8-Pin JEDEC PDIP, 8-Pin JEDEC and EIAJ SOIC, 14-Pin TSSOP, and
8-Pin Leadless Array Packages
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay