LTM4604AIV#PBF
LTM4604AIV#PBF LTM4604AIV#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
LTM4604AIV#PBF
LTM4604AIV#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC-DC Converters
Manufacturer Part No: LTM4604AIV#PBF In Stock
PackagingTray
Package-Case66-LGA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesOCP, OTP, UVLO
Size-Dimension0.59" L x 0.35" W x 0.09" H (15.0mm x 9.0mm x 2.3mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max4A
Voltage-Input-Min2.38V
Voltage-Input-Max5.5V
Voltage-Isolation-
Voltage-Output-10.8 ~ 5 V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.95
Power-Watts-Manufacture-Series-
DESCRIPTION
The LTM®4604A is a complete 4A switch mode step-down µModule®(micromodule) regulatorwith±1.75%maximum total output voltage error. Included in the package are the switching controller, power FETs, inductor and all support components. Operating over an input voltage range of 2.375V to 5.5V, the LTM4604A supports an output voltage range of 0.8V to 5V, set by a single resistor. This high efficiency design delivers up to 4A continuous current (5A peak). Only input and output capacitors are needed to complete the design.
FEATURES
■ Complete Standalone Power Supply
■ ±1.75% Max Total DC Output Error (–40°C to 125°C)
■ Wide Input Voltage Range: 2.375V to 5.5V
■ 4A DC, 5A Peak Output Current
■ 0.8V to 5V Output
■ Output Voltage Tracking
■ UltraFastTM Transient Response
■ Power Good Indicator
■ Current Mode Control
■ Current Foldback Protection, Parallel/Current Sharing
■ Up to 95% Efficiency
■ Programmable Soft-Start
■ Micropower Shutdown: IQ ≤ 7µA
■ Overtemperature Protection
■ 9mm × 15mm × 2.32mm LGA and 9mm × 15mm × 3.42mm BGA Packages
APPLICATIONS
■ Telecom and Networking Equipment
■ Servers
■ Storage Cards
■ ATCA Cards
■ Industrial Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay