CLF10040T-100M
CLF10040T-100M CLF10040T-100M - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
CLF10040T-100M
CLF10040T-100M - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: CLF10040T-100M In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryFixed Inductors
SeriesShielded 10.0 x 9.7 x 3.8 (mm) to 105C
ProductPower Inductors
TypeInductors for Power Circuits
PackagingReel
Mounting-StyleSMD/SMT
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height3.8 mm
Length10 mm
Width9.7 mm
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency10 uH
Package-Case10 mm x 9.7 mm
Maximum-DC-Current4 A
Maximum-DC-Resistance26 mOhms
Core-MaterialWound Ferrite
■ GENERAL DESCRIPTION
The XC9248 series is 18V bootstrap synchronous step-down DC/DC converter with built-in Nch-Nch driver transistors.
With an input voltage range from 4.5V to 18V and a maximum output current of 2.2A, the series is suitable for digital home appliance power supplies and can be used with small ceramic capacitors.
The series has a 0.8V reference voltage, and using externally connected resistors, the output voltage can be set freely from 1.0V to 12V.
With UVLO (Under Voltage Lock Out) function, the internal driver transistors are forced OFF when input voltage falls down below 3.8V (TYP.).
■FEATURES
Input Voltage : 4.5V ~ 18V
Output Voltage : 1.0V~12V (VFB=0.8V±1.5%) (1)
Output Current : 2.2A
Efficiency : 93.8% (
1) @VIN=12V,VOUT=5V, IOUT=700mA
Oscillation Frequency : 500kHz
Maximum Duty Cycle : 79%
Soft-Start Time : Fixed2.8ms, set by external capacitor
Protection Circuit :
UVLO
High side over current protection
Low side over current protection
VOUT Short-circuit Protection
LX Short-circuit Protection
VOUT Over voltage protection
Thermal shutdown
Package : SOP-8FD
Environmentally Friendly : EU RoHS Compliant, Pb Free
(*1) Performance depends on external components and wiring on the PCB.
■ APPLICATIONS
● Digital home appliance
● Office automation equipment
● Notebook computers
● Car accessories power supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay