SRU5028-6R8Y
SRU5028-6R8Y SRU5028-6R8Y - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
SRU5028-6R8Y
SRU5028-6R8Y - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: SRU5028-6R8Y Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSRU5028
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating2A
Termination-StyleSMD/SMT
QualificationAEC-Q200
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height2.8 mm
Length5.2 mm
Width5.2 mm
Package-Case5028
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Tolerance±30%
Height-Seated-Max0.118" (3.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency7.96 MHz
Inductance-Frequency6.8μH
DC resistance (DCR)42 mOhm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation1.55A
Q factor10 @ 7.96MHz
Self Resonant Frequency55MHz
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current2 A
Maximum-DC-Resistance42 mOhms
Self-Resonant-Frequency55 MHz
Core-MaterialFerrite DR/RI
Q-Minimum10
Features
■ Available in E6 series
■ Unit height of 1.8 mm
■ Current up to 2.8 A
■ RoHS compliant*
Applications
■ Input/output of DC/DC converters
■ Power supplies for:
• Portable communication equipment
• Camcorders
• LCD TVs
• Car radios
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay