NCV4274DT50RKG
NCV4274DT50RKG NCV4274DT50RKG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCV4274DT50RKG
NCV4274DT50RKG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCV4274DT50RKG In Stock
SeriesAutomotive, AEC-Q100
Packaging
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageDPAK-3
Voltage-Input5.5 V ~ 40 V
Current-Output400mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.25V @ 250mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min400mA
Description
The NCV4274 and NCV4274A is a precision micro−power voltage regulator with an output current capability of 400 mA available in the DPAK and D2PAK packages.
The output voltage is accurate within ±2.0% or ±4.0% depending on the version with a maximum dropout voltage of 0.5 V with an input up to 40 V. Low quiescent current is a feature drawing only 150 A with a 1 mA load. This part is ideal for automotive and all battery operated microprocessor equipment.
Features
• 2.5, 3.3 V, 5.0 V, ±2.0% and ±4.0% Output Options
• Low 150 A Quiescent Current at 1 mA load current
• 400 mA Output Current Capability
• Fault Protection
• +60 V Peak Transient Voltage with Respect to GND
−40 V Reverse Voltage
Short Circuit
Thermal Overload
• Very Low Dropout Voltage
• AEC−Q100 Qualified
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site
and Control Changes
• These are Pb−Free Devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay