MLF1608A1R2KTA00
MLF1608A1R2KTA00 MLF1608A1R2KTA00 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
MLF1608A1R2KTA00
MLF1608A1R2KTA00 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: MLF1608A1R2KTA00 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryFixed Inductors
SeriesMLF
ProductInductors
TypeMultilayer
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating50mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height0.8 mm
Length1.6 mm
Width0.8 mm
Package-Case0603 (1608 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.037" (0.95mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency10 MHz
Inductance-Frequency1.2μH
DC resistance (DCR)650 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor35 @ 10MHz
Self Resonant Frequency110MHz
Frequency-Test10MHz
Maximum-DC-Current50 mA
Maximum-DC-Resistance650 mOhms
Self-Resonant-Frequency150 MHz
Core-MaterialFerrite
Q-Minimum35
**Various digital devices are required to be further downsized yet remain
FEATURES
• Magnetically shielded configuration allowing for high-density mounting.
• Does not contain lead and is compatible with lead-free soldering.
• It is a product conforming to RoHS directive.
APPLICATIONS
Signal processing modules such as cellular phones and tuners
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay