M74VHC1GT32DTT1G
M74VHC1GT32DTT1G M74VHC1GT32DTT1G - Brand New onsemi Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
M74VHC1GT32DTT1G
M74VHC1GT32DTT1G - Brand New onsemi Gates and Inverters
Manufacturer Part No: M74VHC1GT32DTT1G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryGates and Inverters
Series74VHC
ProductSingle-Function Gate
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSOT
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Voltage-Supply3 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package5-TSOP
Number-of-Circuits1 Circuit
IC Number of Gates1 Gate
Number-of-Inputs2 Inputs
Quiescent Current2μA
Current-Output-High-Low8mA, 8mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL7.5ns @ 5V, 50pF
Logic-TypeOR Gate
Logic-Level-Low0.53 V ~ 0.8 V
Logic-Level-High1.4 V ~ 2 V
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Part-#-AliasesM74VHC1GT32DFT2G
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min3 V
Logic-Family74VHC
Propagation Delay11.4 ns
High-Level-Output-Current- 8 mA
Low-Level-Output-Current8 mA
Number-of-Input-Lines2 Input
Number-of-Output-Lines1 Output
Logic-FunctionOR
The input structures provide protection when voltages up to 5.5 V are applied, regardless of the supply voltage. This allows the device to be used to interface 5 V circuits to 3 V circuits. The output structures also provide protection when VCC = 0 V and when the output voltage exceeds VCC. These input and output structures help prevent device destruction caused by supply voltage − input/output voltage mismatch, battery backup, hot insertion, etc.
Features
• Designed for 2.0 V to 5.5 V VCC Operation
• 3.5 ns tPD at 5 V (typ)
• Inputs/Outputs Over−Voltage Tolerant up to 5.5 V
• IOFF Supports Partial Power Down Protection
• Source/Sink 8 mA at 3.0 V
• Available in SC−88A, SC−74A, TSOP−5, SOT−553, SOT−953 and UDFN6 Packages
• Chip Complexity < 100 FETs
• These Devices are Pb−Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay