AT24C256-10PU-2.7
AT24C256-10PU-2.7 AT24C256-10PU-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT24C256-10PU-2.7
AT24C256-10PU-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT24C256-10PU-2.7 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceI2C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-PDIP
Memory Capacity256K (32K x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed400kHz, 1MHz
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Description
The AT24C128/256 provides 131,072/262,144 bits of serial electrically erasable and programmable read only memory (EEPROM) organized as 16,384/32,768 words of 8 bits each. The device’s cascadable feature allows up to 4 devices to share a common Two-wire bus. The device is optimized for use in many industrial and commercial applications where low power and low voltage operation are essential. The devices are available in space-saving 8-lead JEDEC PDIP, 8-lead JEDEC SOIC, 8-lead EIAJ SOIC, 8-lead MAP (24C128), 8-lead TSSOP, 8-lead SOIC Array Package and 8-ball dBGA2 packages. In addition, the entire family is available in 2.7V (2.7V to 5.5V) and 1.8V (1.8V to 3.6V) versions.
Features
• Low-voltage and Standard-voltage Operation
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 3.6V)
• Internally Organized 16,384 x 8 and 32,768 x 8
• Two-wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 1 MHz (5V), 400 kHz (2.7V, 2.5V) and 100 kHz (1.8V) Compatibility
• Write Protect Pin for Hardware and Software Data Protection
• 64-byte Page Write Mode (Partial Page Writes Allowed)
• Self-timed Write Cycle (5 ms Max)
• High Reliability
– Endurance: One Million Write Cycles
– Data Retention: 40 Years
• Extended Temperature and Lead-free/Halogen-free Devices Available
• 8-lead JEDEC PDIP, 8-lead JEDEC and EIAJ SOIC, 8-lead MAP, 8-lead TSSOP,
8-lead SAP and 8-ball dBGA2 Packages
• Die Sales: Wafer Form, Waffle Pack, and Bumped Wafers
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay