74ACT240
74ACT240 74ACT240 - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74ACT240
74ACT240 - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74ACT240 Out of Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ACT
PackagingTray
Package-CaseDie
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-PackageDie
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low24mA, 24mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number-of-Bits-per-Element4
DESCRIPTION
■ HIGH SPEED: tPD = 5ns (TYP.) at VCC = 5V
■ LOW POWER DISSIPATION:
ICC = 4µA(MAX.) at TA=25°C
■ COMPATIBLE WITH TTL OUTPUTS
VIH = 2V (MIN.), VIL = 0.8V (MAX.)
■ 50Ω TRANSMISSION LINE DRIVING CAPABILITY
■ SYMMETRICAL OUTPUT IMPEDANCE:
|IOH| = IOL = 24mA (MIN)
■ BALANCED PROPAGATION DELAYS: tPLH ≅ tPHL
■ OPERATING VOLTAGE RANGE:
VCC (OPR) = 4.5V to 5.5V
■ PIN AND FUNCTION COMPATIBLE WITH 74 SERIES 240
■ IMPROVED LATCH-UP IMMUNITY
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay