AP7362-33SP-13
AP7362-33SP-13 AP7362-33SP-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP7362-33SP-13
AP7362-33SP-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP7362-33SP-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP7362
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SO Exposed Pad
Voltage-InputUp to 5.5V
Current-Output1.5A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Description
The AP7362 is a 1.5A adjustable output voltage linear regulator with ultra-low dropout. The device includes pass element, error amplifier, band-gap, current limit and thermal shutdown circuitry. The integrated Enable block allows the part to be turned on and off via a logic signal. A logic high level on EN turns the device on and a logic low turns the part off.
The low dropout voltage characteristics and fast transient response to step changes in load make it suitable for low voltage microprocessor applications. The typical quiescent current is approximately 0.5mA and changes little with load current. The built-in current-limit and thermal-shutdown functions prevent damage to the IC in fault conditions.
This device is available in U-DFN2030-8 and SO-8EP packages.
Features
• 1.5A ultra-low dropout linear regulator with EN
• Ultra-low dropout: 220mV at 1.5A
• Stable with 10µF input/output capacitor, any type
• Wide input voltage range: 2.7V to 5.5V
• Adjustable output voltage: 0.6V to 5.0V
• Fixed output options: 1V, 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V
• Low ground pin current
• 25nA quiescent current in shutdown mode
• VADJ accuracy of ±1.5% @ 25°C
• VADJ accuracy of ±3% over line, load and temperature
• Excellent Load/Line Transient Response
• Current limit and thermal shutdown protection
• Ambient temperature range: -40ºC to 85ºC
• U-DFN2030-8, SO-8EP: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• ASIC power supplies in printers, graphics cards, DVD players, STBs, routers, etc
• FPGA and DSP core or I/O power supplies
• SMPS regulator
• Conversion from 3.3Vor 5V rail
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay