CLC3613ISO14X
CLC3613ISO14X CLC3613ISO14X - Brand New EXAR IC Chips
Get Quote
Buy Now
CLC3613ISO14X
CLC3613ISO14X - Brand New EXAR IC Chips
Manufacturer Part No: CLC3613ISO14X In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerExar
Product CategoryIC Chips
General Description
The COMLINEAR CLC1004 (single with disable), CLC1014 (single), and CLC3004 (triple with disable) are high-performance, voltage feedback amplifers that provide 750MHz gain of 2 bandwidth, ±0.1dB gain flatness to 200MHz, and 1,400V/μs slew rate. This high performance exceeds the requirements of high- defnition television (HDTV) and other multimedia applications. These COMLINEAR high-performance amplifers also provide ample output current to drive multiple video loads.
The COMLINEAR CLC1004, CLC1014, and CLC3004 are designed to operate from ±5V or +5V supplies. The CLC1004 and CLC3004 offer a fast enable/disable feature to save power. While disabled, the outputs are in a high impedance state to allow for multiplexing applications. The combination of high-speed, low-power, and excellent video performance make these amplifers well suited for use in many general purpose, high-speed applications including video line driving and imaging applications.
FEATURES
■ 0.1dB gain flatness to 200MHz
■ 0.02%/0.01˚ differential gain/phase
■ 750MHz -3dB bandwidth at G = 2
■ 350MHz large signal bandwidth
■ 1,400V/μs slew rate
■ 4nV/√Hz input voltage noise
■ 100mA output current
■ 20ns enable time
■ Stable for gains of 2V/V or larger
■ Fully specifed at 5V and ±5V supplies