DSS20201L-7
DSS20201L-7 DSS20201L-7 - Brand New Diodes Incorporated Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
DSS20201L-7
DSS20201L-7 - Brand New Diodes Incorporated Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: DSS20201L-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
SeriesDSS202
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
ConfigurationSingle
Power-Max600mW
Transistor-TypeNPN
Electric current collectors2A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max20V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce200 @ 500mA, 2V
Vce saturation100mV @ 200mA, 2A
Current-Collector-Cutoff-Max100nA (ICBO)
Frequency-Transition150MHz
Pd-Power-Dissipation600 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max20 V
Transistor-PolarityNPN
Collector-Emitter-Saturation-Voltage100 mV
Collector-Base-Voltage-VCBO20 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO6 V
Maximum-DC-Collector-Current4 A
Gain-Bandwidth-Product-fT150 MHz
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min200 at 2 A 2 V
DC-Current-Gain-hFE-Max200 at 10 mA at 2 V
Features
• Ideal for Medium Power Amplification and Switching
• Complementary PNP Type Available (DSS20200L)
• Ultra Low Collector-Emitter Saturation Voltage
• Lead Free By Design/RoHS Compliant (Note 1)
• “Green” Device (Note 2)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay