PIC16C72A-20/SP
PIC16C72A-20/SP PIC16C72A-20/SP - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16C72A-20/SP
PIC16C72A-20/SP - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16C72A-20/SP In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16C
ProductMCU
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseSPDIP-28
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SPDIP
Number-of-I-O22 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size128 x 8
Program MemoryOTP
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size3.5KB (2K x 14)
Data-ConvertersA/D 5x8b
Oscillator-TypeExternal
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Voltage2.5 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI SSP
CorePIC
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels5 ADC Channels
Input/output22 I/O
Data-RAM-Size128 B
Data-ROM-Size128 B
Number-of-Timers-Counters8 Timer
ADC-Resolution8 bit
Data-ROM-TypeOTP EPROM
DEVICE OVERVIEW
Microcontroller Core Features:
• High-performance RISC CPU
• Only 35 single word instructions to learn
• All single cycle instructions except for program branches, which are two cycle
• Operating speed: DC - 20 MHz clock input
DC - 200 ns instruction cycle
• 2K x 14 words of Program Memory, 128 x 8 bytes of Data Memory (RAM)
• Interrupt capability
• Eight level deep hardware stack
• Direct, indirect, and relative addressing modes
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Watchdog Timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
• Brown-out detection circuitry for Brown-out Reset (BOR)
• Programmable code-protection
• Power saving SLEEP mode
• Selectable oscillator options
• Low-power, high-speed CMOS EPROM technology
• Fully static design
• In-Circuit Serial Programming (ICSP)
• Wide operating voltage range: 2.5V to 5.5V
• High Sink/Source Current 25/25 mA
• Commercial, Industrial and Extended temperature ranges
• Low-power consumption:
- < 2 mA @ 5V, 4 MHz
- 22.5 µA typical @ 3V, 32 kHz
- < 1 µA typical standby current
Peripheral Features:
• Timer0: 8-bit timer/counter with 8-bit prescaler
• Timer2: 8-bit timer/counter with 8-bit period register, prescaler and postscaler
• Capture, Compare, PWM module
• 8-bit multi-channel Analog-to-Digital converter
• Synchronous Serial Port (SSP) with Enhanced SPI and I2C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay