VS-19TQ015PBF
Get Quote
Buy Now
VS-19TQ015PBF
VS-19TQ015PBF - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: VS-19TQ015PBF In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductSchottky Rectifiers
PackagingTube
Part-Aliases19TQ015PBF
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr1.5mA @ 15V
Voltage-Forward-Vf-Max-If360mV @ 19A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max15V
Current-Average-Rectified-Io19A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.36 V
Ir-Reverse-Current10500 uA
If-Forward-Current19 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage15 V
Ifsm-Forward-Surge-Current700 A
DESCRIPTION
FEATURES
• 125 °C TJ operation (VR < 5 V)
• Optimized for OR-ing applications
• Ultralow forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
• Compliant to RoHS Directive 2002/95/EC
• Designed and qualified according to JEDEC-JESD47
• Halogen-free according to IEC 61249-2-21 definition (-N3 only)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay