QS3390QG8
Get Quote
Buy Now
QS3390QG8
Manufacturer Part No: QS3390QG8 In Stock
Contact us
ManufacturerIntegrated Circuit Systems
Product CategorySignal Switches, Multiplexers, Decoders
Series-
TypeFET Multiplexer/Demux
PackagingAlternate Packaging
Package-Case28-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply4.75 V ~ 5.25 V
Supplier-Device-Package28-QSOP
Voltage-Supply-SourceSingle Supply
Circuit1 x 16:8
Current-Output-High-Low-
Independent-Circuits1
DESCRIPTION:
The QS3390 provides a 16:8 multiplexer logic switch. The low ON resistance (5Ω) of the QS3390 allows inputs to be connected to the outputs without adding propagation delay and without generating additional ground bounce noise.
Mux/Demux devices provide an order of magnitude faster speed than equivalent logic devices.
The QS3390 is characterized for operation at -40°C to +85°C.
FEATURES:
• Enhanced N channel FET with no inherent diode to Vcc
• 16:8 multiplexer function with zero delay
• 5Ω bidirectional switches connect inputs to outputs
• Zero propagation delay, zero ground bounce
• Low power CMOS proprietary technology
• Undershoot clamp diodes on all switch and control inputs
• Direct bidirectional connection for mux, demux
• Available in QSOP package
APPLICATIONS:
• Video, audio, graphics switching, muxing
• Hot-swapping, hot-docking
• Voltage translation (5V to 3.3V)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay